1. A GYÓGYSZER NEVE
AcidWell 20 mg gyomornedv-ellenálló tabletta
2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
20 mg pantoprazolt tartalmaz (nátrium-szeszkvihidrát formájában) gyomornedv-ellenálló tablettánként.
Ismert hatású segédanyag:
Gyomornedv-ellenálló tablettánként 1 mikrogramm Ponceau 4R alumínium lakk (E 124) azofestéket tartalmaz.
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.
3. GYÓGYSZERFORMA
Gyomornedv-ellenálló tabletta
Sárga, ovális alakú, kb. 8,9 × 4,6 mm-es bevont tabletta.
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1 Terápiás javallatok
Az AcidWell tabletta a reflux tüneteinek (pl. gyomorégés, savas visszafolyás) rövid távú kezelésére javallt felnőtteknél.
4.2 Adagolás és alkalmazás
Adagolás
A javasolt dózis naponta 20 mg pantoprazol (egy tabletta).
2-3 napos gyógyszerszedésre is szükség lehet a tünetek enyhüléséhez. Ha a tünetek teljesen megszűntek, a kezelést le kell állítani.
A kezelés időtartama orvosi konzultáció nélkül nem haladhatja meg a 4 hetet.
Ha folyamatos kezelés mellett a tünetek 2 héten belül sem enyhülnek, a betegnek orvoshoz kell fordulnia.
Speciális betegcsoportok
A dózis módosítása idős, valamint károsodott vese- vagy májműködésű betegek esetén sem szükséges.
Gyermekek és serdülők
Az AcidWell tabletta nem javasolt 18 évesnél fiatalabb gyermekek és serdülők számára a biztonságosságra és hatásosságra vonatkozó adatok hiánya miatt.
Az alkalmazás módja
Az AcidWell tablettát nem szabad szétrágni vagy eltörni, egészben, vízzel, étkezés előtt kell bevenni.
4.3 Ellenjavallatok
A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
A biohasznosulásukban bekövetkező jelentős csökkenés miatt a pantoprazol egyidejű alkalmazása nem javasolt olyan HIV-proteáz inhibitorokkal, amelyek felszívódása a gyomor savas pH-jától függ, mint például az atazanavir és a nelfinavir (lásd 4.5 pont).
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
A betegeknek feltétlenül orvoshoz kell fordulniuk a következő esetekben:
• Nem szándékos fogyás, anémia, emésztőrendszeri vérzés, nyelési zavar, tartós hányás vagy vérhányás, mivel a pantoprazol elfedheti a tüneteket és súlyos állapot diagnózisát késleltetheti. Ezekben az esetekben a malignus betegség lehetőségét ki kell zárni.
• Korábbi gyomorfekély vagy emésztőrendszeri műtét.
• Folyamatos, 4 hétnél hosszabb tüneti kezelés, emésztési zavar vagy gyomorégés miatt.
• Sárgaság, májkárosodás vagy májbetegség.
• Az általános közérzetet befolyásoló más súlyos betegség.
• 55 év feletti életkor, és új, vagy a közelmúltban megváltozott tünetek.
Emésztési zavar vagy gyomorégés visszatérő tünetei miatt tartós kezelésen lévő betegeknek rendszeresen fel kell keresniük kezelőorvosukat. Különösen az 55 év feletti, emésztési zavarra vagy gyomorégésre recept nélkül kapható gyógyszert napi szinten szedő betegeknek kell tájékoztatniuk gyógyszerészüket vagy kezelőorvosukat.
Egyidejűleg másik protonpumpa-gátló vagy H2-antagonista nem szedhető.
A betegeknek meg kell beszélniük a gyógyszer szedését kezelőorvosukkal, ha endoszkópos vizsgálat vagy urea kilégzési teszt előtt állnak.
A betegeket tájékozatni kell, hogy a tabletta nem enyhíti azonnal a tüneteket.
Előfordulhat, hogy a betegek a tünetek enyhülését körülbelül 1 napos pantoprazol-kezelést követően észlelik, de a gyomorégés teljes megszűnéséhez akár 7 napra is szükség lehet. A pantoprazol megelőzésre nem szedhető.
Baktérium okozta gastrointestinalis fertőzések
A gyomor savasságának bármilyen okból – többek között protonpumpa-gátló miatt – létrejövő csökkenése emeli az emésztőrendszerben normálisan jelenlévő baktériumok számát. A savcsökkentő gyógyszerekkel végzett kezelés mérsékelten fokozza az emésztőrendszeri fertőzések, mint Salmonella, Campylobacter vagy Clostridium difficile fertőzés kockázatát.
Szubakut bőr lupusz eritematózus (SCLE)
A protonpumpa gátlók használata nagyon ritkán kapcsolatba hozható SCLE esetekkel. Elváltozások esetén, különösen ha ez a bőr napnak kitett területén van, valamint ha ízületi fájdalommal társul, sürgősen orvoshoz kell fordulni és meg kell fontolni az AcidWell tabletta adagolásának leállítását. Az SCLE előfordulása valamely protonpumpa gátlóval történő korábbi kezelés esetén növelheti az SCLE esélyét más protonpumpa gátlók használata esetén is.
Laboratóriumi vizsgálatokra gyakorolt zavaró hatás
A megnövekedett kromogranin-A (CgA) szint zavarhatja a neuroendokrin tumorok vizsgálatait. Ezen kölcsönhatás elkerülése érdekében az AcidWell tablettával történő kezelést legalább 5 nappal a CgA mérés előtt fel kell függeszteni (lásd 5.1 pont). Amennyiben a CgA és gasztrin szintek az eredeti mérés után nem térnek vissza a referencia tartományba, a protonpumpa-gátló kezelés felfüggesztése után 14 nappal meg kell ismételni a mérést.
Tartós alkalmazás esetén a következő, további kockázatokkal kell számolni:
Ez a gyógyszer kizárólag rövid ideig, legfeljebb 4 héten át tartó kezelésre szolgál (lásd 4.2 pont). Fel kell hívni a betegek figyelmét a gyógyszer tartós alkalmazásával összefüggő további kockázatokra, kihangsúlyozva a gyógyszer újbóli felírásának és a rendszeres felülvizsgálatnak a szükségességét.
A gyógyszer befolyásolja a B12-vitamin felszívódását
A pantoprazol, mint minden savtermelést gátló gyógyszer, csökkentheti a B12-vitamin (cianokobalamin) felszívódását a hypo-, illetve achlorhydria miatt. Erre olyan betegek esetében kell gondolni, akiknek a vitaminraktárai kiürülőben vannak, vagy akiknél a tartós kezelés esetén a B12-vitamin csökkent felszívódásának kockázata áll fenn, vagy amennyiben B12-vitamin-hiánynak megfelelő klinikai tünetek figyelhetők meg.
Csonttörés
A protonpumpa-gátlók, különösen nagy dózisban, illetve hosszú távon (>1 év) alkalmazva, enyhe mértékben növelhetik a csípő-, csukló-, illetve gerinctörés kockázatát, elsősorban idős betegeknél, illetve egyéb, a csípő-, csukló-, illetve gerinctörés veszélyét fokozó rizikófaktorok esetén. A megfigyeléseken alapuló vizsgálatok arra engednek következtetni, hogy a protonpumpa-gátlók 10 40%-kal növelhetik a csonttörések általános kockázatát. A kockázat növekedése bizonyos fokig más rizikófaktorokra vezethető vissza. Azoknak a betegeknek, akiknél fennáll a csontritkulás kockázata, a jelenlegi klinikai irányelveknek megfelelő ellátásban kell részesülniük, valamint megfelelő mennyiségű D-vitamint és kalciumot kell szedniük.
Hypomagnesaemia
Súlyos hypomagnesaemiáról számoltak be ritkán, legalább három hónapig, de a legtöbb esetben egy éven keresztül protonpumpa-gátlókkal, pl. pantoprazollal kezelt betegeknél. A hypomagnesaemia súlyos megnyilvánulási formái, mint például a fáradtság, tetánia, delírium, konvulzió, szédülés és kamrai arrhythmia jelentkezhet, azonban ezek a tünetek alattomosan is kezdődhetnek és akár észrevétlenek is maradhatnak. A hypomagnesaemia hypocalcaemiához és/vagy hypokalaemiához vezethet (lásd 4.8 pont). A legsúlyosabban érintett betegeknél a hypomagnesaemia (és a hypomagnesaemiához társuló hypocalcaemia és/vagy hypokalaemia) magnéziumpótlást és a protonpumpa-gátlók szedésének abbahagyását követően javulást mutatott.
Azoknál a betegeknél, akik várhatóan tartós kezelésben fognak részesülni, vagy a protonpumpa-gátlókat digoxinnal, illetve egyéb, hypomagnesaemiát okozó gyógyszerekkel (pl. diuretikumokkal) együtt szedik, a kezelőorvosnak mérlegelnie kell a vér magnéziumszintjének a protonpumpa-gátló kezelés megkezdése előtti és kezelés alatti rendszeres mérését.
Az AcidWell tabletta azofestéket és nátriumot tartalmaz
Ez a gyógyszer Ponceau 4R alumínium lakk azofestéket (E124) tartalmaz, ami allergiás reakciókat okozhat.
Ez a készítmény kevesebb mint 1 mmol nátriumot (23 mg) tartalmaz gyomornedv-ellenálló tablettánként, azaz gyakorlatilag „nátriummentes”.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
pH-függő abszorpciójú gyógyszerek farmakokinetikája
Az AcidWell tabletta csökkentheti olyan vegyületek biohasznosulását, amelyek felszívódása pH függő (pl. ketokonazol).
HIV-proteáz inhibitorok
A biohasznosulásukban bekövetkező szignifikáns csökkenés miatt a pantoprazol egyidejű alkalmazása ellenjavallt olyan HIV-proteáz inhibitorokkal, amelyek felszívódása a gyomor savas pH-jától függ, úgymint az atazanavir és a nelfinavir (lásd 4.3 pont).
Kumarin-antikoagulánsok (fenprokumon vagy warfarin)
Bár a fenprokumon vagy warfarin pantoprazollal történő együttes alkalmazásával végzett klinikai farmakokinetikai vizsgálatokban nem észleltek gyógyszerkölcsönhatást, a forgalomba hozatalt követően néhány izolált esetben az INR (International Normalised Ratio) változását jelentették. Ezért a kumarin-típusú antikoagulánsokkal (pl. fenprokumon vagy warfarin) kezelt betegeknél a pantoprazol-kezelés megkezdésekor, befejezésekor vagy a pantoprazol rendszertelen alkalmazása alatt a protrombin-idő / INR ellenőrzése javasolt.
Metotrexát
Protonpumpa-gátlók nagy dózisú metotrexáttal (pl. 300 mg) történő együttes adása esetén a metotrexátszint emelkedését jelentették egyes betegeknél. Azokban az esetekben, ahol nagydózisú metotrexáttal folytatják a kezelést, pl. daganatos megbetegedések vagy psoriasis, a pantoprazol átmeneti megvonása lehet megfontolandó.
Egyéb interakciós vizsgálatok
A pantoprazol a májban metabolizálódik, a citokróm P450 enzimrendszeren keresztül. Az olyan gyógyszerekkel végzett interakciós vizsgálatok, mint a karbamazepin, koffein, diazepám, diklofenák, digoxin, etanol, glibenklamid, metoprolol, naproxén, nifedipin, fenitoin, piroxikám, teofillin és egy levonorgesztrelt és etinilösztradiolt tartalmazó orális fogamzásgátló, nem mutattak klinikailag jelentős kölcsönhatást. Mindazonáltal nem zárható ki a pantoprazol és olyan vegyületek közti kölcsönhatás, amelyek ugyanezen enzimrendszer közreműködésével metabolizálódnak.
Antacidumok egyidejű alkalmazása során sem tapasztaltak kölcsönhatásokat.
4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Terhesség
Terhes nőknél történő alkalmazásra nincs megfelelő adat a pantoprazol tekintetében. Állatkísérletek során reproduktív toxicitást igazoltak. A preklinikai vizsgálatok során a fertilitás károsodására vagy teratogén hatásokra utaló bizonyítékokat nem találtak (lásd 5.3 pont). Emberben a potenciális veszély nem ismert. A gyógyszer terhesség alatt nem alkalmazható.
Szoptatás
A pantoprazolt/metabolitjait kimutatták az anyatejben. A pantoprazol újszülöttekre/csecsemőkre gyakorolt hatása nem ismert. Ez a gyógyszer a szoptatás ideje alatt nem alkalmazható.
Termékenység
Állatkísérletekben a pantoprazol adását követően nem volt a termékenység károsodására utaló bizonyíték (lásd 5.3 pont).
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Az AcidWell tabletta nem vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.
Azonban mellékhatásként előfordulhat szédülés és látászavar (lásd 4.8 pont). Az érintett betegek nem vezethetnek gépjárművet, és nem kezelhetnek gépeket.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A biztonságossági profil összegzése
A betegek kb. 5%-nál lehet mellékhatás jelentkezésére számítani.
A mellékhatások táblázatos felsorolása
A következő mellékhatásokat jelentették pantoprazol alkalmazása során.
Az alábbi táblázatban a mellékhatásokat a MedDRA gyakorisági osztályozás szerint soroljuk fel:
Nagyon gyakori (> 1/10), gyakori (≥ 1/100 – < 1/10), nem gyakori (≥ 1/1000 – < 1/100), ritka (≥ 1/10 000 – < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
Az egyes gyakorisági csoportokon belül a mellékhatásokat csökkenő súlyossági sorrendben tüntettük fel.
1. táblázat A pantoprazol mellékhatásai a klinikai vizsgálatokban és a forgalomba hozatalt követő tapasztalatok során
Gyakoriság/ Szervrendszer Gyakori Nem gyakori
Ritka
Nagyon ritka Nem ismert
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek Agranulocyto-sis Thrombocyto-penia,
Leukopenia,
Pancytopenia
Immunrendszeri betegségek és tünetek Túlérzékeny-ség (többek között anafilaxiás reakciók és anafilaxiás sokk)
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek Hyperlipidae-mia és emelkedett lipid szintek (triglicerid, koleszterin), testtömeg-változások Hyponatraemia,
Hypomagnesae-mia,
Hypocalcaemia1,
Hypokalaemia1
Pszichiátriai kórképek Alvászavarok Depresszió (és annak súlyosbodása) Dezorientáció (és annak súlyosbodása) Hallucináció, Zavartság (különösen az arra hajlamos betegeknél, valamint a már meglévő tünetek súlyosbodása)
Idegrendszeri betegségek és tünetek Fejfájás,
Szédülés Ízérzékelési zavarok
Paraesthesia
Szembetegségek és szemészeti tünetek Látászavar / homályos látás
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek Fundus mirigy polipok (benignus) Hasmenés, Hányinger / hányás,
Hasi feszülés és puffadás, Székrekedés, Szájszárazság, Hasi fájdalom és diszkomfortérzés Mikroszkópos colitis
Máj- és epebetegségek illetve tünetek Emelkedett májenzim értékek (transzaminázok, gamma-GT) Emelkedett bilirubinszint Hepatocellularis károsodás; Sárgaság; Hepatocellularis elégtelenség
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei Bőrkiütés/ exanthema/ erupció,
Viszketés Urticaria, Angioedema Stevens John-son szindróma, Lyell szindró-ma, Erythema multiforme, Fényérzékeny¬ség, Gyógyszer-reakció eosinophiliá-val és szisztémás tünetekkel (DRESS szindróma),
Szubakut bőr lupusz eritematózus (lásd 4.4 pont),
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei Csípő-, csukló- és gerinctörés (lásd 4.4 pont) Arthralgia, Myalgia
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek Interstitialis nephritis
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek Gynaecomastia
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók Gyengeség, fáradtság és rossz közérzet Emelkedett testhőmérséklet, Perifériás ödéma
1 Hypocalcaemia és/vagy hypokalaemia a hypomagnesaemia megjelenésével függhet össze (lásd 4.4 pont).
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.
4.9 Túladagolás
A 2 perc alatt beadott max. 240 mg intravénás adagok jól tolerálhatóak voltak.
Mivel a pantoprazol nagymértékben kötődik fehérjékhez, nem dializálható jelentős mértékben.
Az intoxikáció klinikai tüneteivel járó túladagolás esetén a tüneti és szupportív kezelésen kívül nincs más terápiás javaslat.
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: Savtermelés zavarával járó betegségek gyógyszerei, Peptikus fekély és gastro-oesophagealis reflux betegség (GORD) gyógyszerei, Protonpumpa-gátlók
ATC kód: A02B C02
Hatásmechanizmus
A pantoprazol szubsztituált benzimidazol, ami a parietális sejtek protonpumpájára hatva specifikusan gátolja a sósav szekrécióját a gyomorban.
A pantoprazol aktív formává, egy ciklikus szulfenamiddá, a parietális sejtek savas környezetében alakul át, ahol gátolja a H+/K+-ATP-áz enzimet, azaz a gyomorban történő sósavtermelés utolsó lépését.
A gátlás dózisfüggő, és mind a bazális, mind a stimulált savszekrécióra hat. A legtöbb betegnél a gyomorégés és a reflux tünetei 1 héten belül megszűnnek. A pantoprazol csökkenti a gyomor savasságát, ennek következtében a savasság csökkenésével arányosan fokozódik a gasztrin mennyisége. A gasztrinszint emelkedése reverzibilis. Mivel a pantoprazol a sejtek receptorszintjétől disztálisan lévő enzimhez kötődik, a hatóanyag más anyagok (acetilkolin, hisztamin, gasztrin) által kiváltott stimulációtól függetlenül képes a savszekréciót gátolni. A hatás ugyanaz, akár per os, akár intravénásan adják a készítményt.
Farmakodinámiás hatások
Pantoprazol hatására az éhgyomri gasztrinszintek emelkednek. Rövid távú alkalmazáskor ezek a legtöbb esetben nem haladják meg a normálérték felső határát. Hosszan tartó kezeléskor a gasztrinszintek a legtöbb esetben megkétszereződnek. Túlzott növekedés azonban csak szórványosan fordul elő. Ennek eredményeként néhány esetben a gyomor specifikus endokrin sejtjei (ECL) számának enyhe vagy közepes fokú emelkedését figyelték meg a hosszan tartó kezelés során (egyszerű hiperpláziától az adenomatózus hiperpláziáig). Azonban az eddig végzett vizsgálatok szerint az állatkísérletekben (lásd 5.3 pont) megfigyelt karcinogén prekurzorok (atípusos hiperplázia) vagy gyomor karcinoidok képződését emberben nem figyelték meg.
A szekréciót gátló gyógyszerekkel végzett kezelés alatt a savszekréció csökkenésére adott válaszként a szérum gasztrinszint emelkedik. A gyomor csökkent aciditása miatt a CgA is emelkedik. A megnövekedett CgA szint zavarhatja a neuroendokrin tumorok vizsgálatait. A rendelkezésre álló, publikált bizonyítékok arra utalnak, hogy a protonpumpa-gátlókat a CgA mérések előtt 5-14 nappal fel kell függeszteni. Ez lehetővé teszi, hogy a PPI kezelést követően esetleg hamisan emelkedett CgA szint visszatérjen a referencia tartományba.
Klinikai hatásosság
Egy retrospektív analízisben, amelyben 17 vizsgálat 5960, gasztro-özofageális reflux betegségben (GORD) szenvedő, 20 mg pantoprazol monoterápiával kezelt betegeinek adatait dolgozták fel, a savas refluxszal kapcsolatos tüneteket, azaz a gyomorégést és a savas visszafolyást értékelték egy standardizált módszer szerint. A kiválasztott vizsgálatokban legalább egy savas reflux tünet rögzítési pontnak kellett lennie 2 hétnél. A GORD diagnózisa ezekben a vizsgálatokban endoszkópos vizsgálaton alapult, egy vizsgálat kivételével, amelyben a betegek bevonása kizárólag klinikai tünetek alapján történt.
Ezekben a vizsgálatokban a gyomorégés 7 nap utáni teljes megszűnését észlelő betegek százalékos aránya a pantoprazol csoportban 54,0% és 80,6% között volt. A gyomorégés teljes megszűnése 14 nap után a betegek 62,9%-88,6%-nál, 28 nap után pedig 68,1%-92,3%-nál volt észlelhető.
A savas regurgitáció vonatkozásában a gyomorégéshez hasonló eredményeket kaptak. 7 nap után a savas regurgitáció teljes megszűnését észlelő betegek aránya 61,5%-84,4%, 14 nap után 67,7%-90,4%, 28 nap után pedig 75,2%-94,5% volt.
A pantoprazol következetesen jobbnak bizonyult a placebónál és a H2-receptor antagonistáknál, és nem volt rosszabb más protonpumpa-gátlóknál. A savas reflux tünetek csökkenési aránya általában független volt a GORD kezdeti stádiumától.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
A farmakokinetika nem változik egyszeri vagy ismételt adagolás esetén. 10 mg és 80 mg közötti dózistartományban a pantoprazol kinetikája lineáris orális és intravénás adása esetén is.
Felszívódás
A pantoprazol teljesen és gyorsan felszívódik per os adást követően. A tabletta abszolút biohasznosulását kb. 77%-osnak találták. A maximális, kb. 1 1,5 mikrogramm/ml-es plazmakoncentrációk (Cmax) már egyetlen 20 mg-os per os adag beadása után átlagosan kb. 2 2,5 óra múlva után kialakulnak (tmax), és ezek az értékek ismételt adagolás után is állandóak maradnak. Az egyidejű táplálékfelvétel nem befolyásolja a biohasznosulást (AUC vagy Cmax értéket), csak a latenciaidő változékonyságát növeli.
Eloszlás
A megoszlási térfogat kb. 0,15 l/ttkg, a szérumfehérje-kötődés pedig kb. 98%-os.
Biotranszformáció
A pantoprazol szinte kizárólag a májban metabolizálódik.
Elimináció
A clearance 0,1 l/óra/ttkg, a terminális felezési idő (t1/2) kb. 1 óra. A betegek kis részénél elhúzódó eliminációt figyeltek meg. A pantoprazol parietális sejtek protonpumpáihoz való specifikus kötődése miatt az eliminációs felezési idő nem korrelál a sokkal hosszabb hatástartammal (a savszekréció gátlásával).
A pantoprazol metabolitok kiválasztódásának fő útvonala (kb. 80%) a renális excretio, a többi a széklettel választódik ki. A fő metabolit a szérumban és a vizeletben is a dezmetil-pantoprazol, ami szulfáttal konjugálódik. A fő metabolit felezési ideje (kb. 1,5 óra) nem sokkal hosszabb, mint a pantoprazolé.
Különleges betegcsoportok
Vesekárosodás
Beszűkült vesefunkció esetén (beleértve a dializált betegeket is, mivel a dialízis csak elhanyagolható mennyiségben távolítja el a pantoprazolt) nem szükséges a pantoprazol dózisának csökkentése. Az egészségesekhez hasonlóan a pantoprazol felezési ideje rövid. Bár a fő metabolit felezési ideje közepes mértékben meghosszabbodik (2-3 óra), a kiválasztódás gyors marad, és így akkumuláció nem jön létre.
Májkárosodás
Károsodott májműködés esetén (a Child-Pugh féle stádiumbeosztás szerinti A, B és C stádium) a felezési idő 3-7 óra közötti értékre és az AUC értékek 3-6-szorosra nőnek, a maximális szérumkoncentráció csak kismértékben, az egészségesekhez viszonyítva 1,3-szeresére nő.
Idősek
Az idős önkénteseknél az AUC és Cmax értékek fiatalokhoz képest észlelt kismértékű emelkedése klinikailag nem jelentős.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
A hagyományos – farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású toxicitási- és genotoxicitási – vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.
Egy patkányokon végzett, kétéves karcinogenitási vizsgálatban neuroendokrin daganatokat észleltek. Ezen kívül a patkányok előgyomrában squamosus-sejtes papillomát találtak. A szubsztituált benzimidazolok által gyomor karcinoidok kialakulásához vezető mechanizmust alaposan megvizsgálták, és azt a következtetést vonták le, hogy ez egy, a patkányokban a krónikus, nagydózisú kezelés alatt kialakuló, masszívan emelkedett szérum gasztrinszintre adott szekunder reakció.
Patkányokon és nőstény egereken végzett kétéves vizsgálat során májtumor nagyobb számban jelentkezett. A jelenséget a pantoprazol májban zajló nagymértékű metabolizációjának tulajdonították.
Egy kétéves vizsgálatban a legmagasabb dózissal (200 mg/ttkg) kezelt patkányok csoportjában a pajzsmirigy daganatos elváltozásainak enyhe emelkedését észlelték. Ezeknek a neoplazmáknak a kialakulása a tiroxin patkánymájban zajló lebomlásának pantoprazol okozta megváltozásával függ össze. Mivel a terápiás dózis emberben alacsony, pajzsmirigyre gyakorolt káros hatások kialakulása nem várható.
A csontfejlődés értékelésére tervezett peri-posztnatális patkány reprodukciós vizsgálatban az utódok toxicitásának jeleit (mortalitást, alacsonyabb átlagos testtömeg-értéket, alacsonyabb átlagos testtömeg-növekedést és csökkent csontfejlődést) figyelték meg a humán klinikai expozíció megközelítőleg kétszeresénél (Cmax). A helyreállási időszak végén a csontparaméterek hasonlóak voltak a csoportok között, és a testtömegek is a reverzibilitás irányába mutattak a gyógyszermentes helyreállási fázist követően. A megnövekedett mortalitást csak az elválasztás előtti patkányoknál (21 napos korig) jelentették, Megnövekedett mortalitásról kizárólag az elválasztás előtt álló (legfeljebb 21 napos életkorú) patkánykölyköknél számoltak be, ami becslések szerint legfeljebb 2 éves korú csecsemőknek felel meg. E megállapítás relevanciája a gyermek korcsoportra nem tisztázott. Egy korábbi, peri-posztnatális vizsgálatban patkányoknál kissé alacsonyabb dózisokban 3 mg/ttkg-nál nem észleltek kedvezőtlen hatásokat ellentétben az 5 mg/ttkg-os dózissal.
A vizsgálatok nem találtak a fertilitás károsodására vagy teratogén hatásra utaló bizonyítékot.
A placentán való átjutást patkányokon vizsgálták, és azt találták, hogy az a vemhesség előrehaladtával fokozódott. Ennek következtében a pantoprazol koncentrációja a magzatban röviddel az ellés előtt magasabb.
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK
6.1 Segédanyagok felsorolása
Tabletta mag:
Kalcium-sztearát
Mikrokristályos cellulóz
Kroszpovidon (A típus)
Hidroxipropil-cellulóz (EXF típus)
Vízmentes nátrium-karbonát
Vízmentes kolloid szilícium-dioxid
Bevonat:
Hipromellóz
Sárga vas-oxid (E172)
Makrogol 400
Metakrilsav-etil-akrilát-kopolimer (1:1)
Poliszorbát 80
Ponceau 4R alumínium lakk (E124)
Kinolin-sárga alumínium lakk (E104)
Nátrium-lauril-szulfát
Titán-dioxid (E171)
Trietil-citrát
6.2 Inkompatibilitások
Nem értelmezhető.
6.3 Felhasználhatósági időtartam
3 év
HDPE tartályban:
Az első felnyitást követő 6 hónapig.
6.4 Különleges tárolási előírások
Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.
6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
Al//OPA/Al/PVC buborékcsomagolásban és dobozban 7 db vagy 14 db gyomornedv-ellenálló tabletta, vagy nedvesség-megkötővel ellátott és polipropilén kupakkal lezárt HDPE tartályban és dobozban 7 db vagy 14 db gyomornedv-ellenálló tabletta.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk
Nincsenek különleges előírások.
Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.
Megjegyzés: (egy keresztes)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).
7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Sandoz Hungária Kft.
1114 Budapest, Bartók Béla út 43-47.
Magyarország
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)
OGYI-T-21669/01 7× buborékcsomagolásban
OGYI-T-21669/02 7× tartályban
OGYI-T-21669/03 14× buborékcsomagolásban
OGYI-T-21669/04 14× tartályban
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2011. április 4.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2015. május 6.
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
2022. január 7.